Let us consider previous salary as a ‘X’ then
0.12*X=0.10*(X+1200)
0.02X=120
X=120/.02=6000
X=6000
His previous salaray was 6000
644, 328, 164, 84, 44, 24, 14
D
Monday =y cheques
Tuesday =3y cheques
wednesday=4000 cheques
totaling to 16000 cheques
therefore y+3y+4000=16000 cheques
4y+4000=16000 cheques therefore 4y=16000-4000 cheques= 4y=12000cheques
therefore y=12000/4=3000 cheques
monday=3000 cheques
tuesday=3×3000=9000cheques
10%=394;50%=1970;250%=9850;30%=1182;
250%+30%=9850+1182=11032
1/5
d
They’ll never meet unless some of them stop and other continue to run
(b) 16.66%
Earlier for ₹x we could purchase y gm of sugar.
Now we pay ₹1.2x for y gm of sugar
(As there was an increase in price so, x + 20%x = 1.2x)
At current rates for ₹x you can purchase y/1.2 gm of sugar
So the reduced consumption is y-(y/1.2)
Percentage change = (reduced consumption/ original consumption ) *100
That is (0.2/1.2) *100 = 16.66% (approx)
consider the tank capacity as 90 litres.
to fill the tank in 3 hrs first pipe must flow at a rate of 30 litres/hr
2nd pipe has to flow at a rate of 45 litres/hr
if two pipes are opened at a time the flow rate will become 75 litres/hr
90/75= 6/5 = 1.2= (i.e) 1hr and 12 minutes 1 1/5 hr
414 Rs
1.2*37.8=45.36=46 sq.feet
46*9=414 RS
5 + 6 + 7 + 8 + 9 = 35 so two primes 5 and 7.
Day = Night
White = Black
let no. of boys not participating be x
then the no. of girls not participating = x+5
no. of boys : girls participating = 3:2
given no.of boys participating = 15
therefore, the ratio is now 15:y(say)
then 3:2 = 15 : x
on solving 3/2 =15/y ie.., 3y =30 we get y =10
hence no. of girls participating =10
therefore total no of students paricipating = 15+10=25
total no of students in class =60 given
hence no. of students not participating = 60-25=35
therefore x+(x+5)=35
2x=30
x=15
therfore no of girls not participating =15+5=20
therefore total no of girls in class = no of girls
participating + no of girls not participating
=10+20
=30 is the answer
Money will give Luxury but not experience
First we need to find out LCM of 2,3,5
that is 30,,,
then add 30 to 6 we get 36…
then divide it by 2 we get 18..
so 18 would be written interms of binay as 10010
means..Answer is
$**$*
8400
1.6