20
Let numbers be 2x, 3x
Given: (2x)^3 + (3x)^3 = 945
8x^3 + 27x^3 = 945
x = 3
Difference between numbers = 3x – 2x = x
Hence difference = 3
890.488
x-28=(1/3)x
x= 42
50 %of 42 = 21
let’s say the Cost Price is 1000x. (CP)
The selling price is also the same as the Cost price. So, here SP=CP (But he sells 950gm instead of 1000gm)
Instead of 1000gm, he is selling 950 grams at the CP. So he sells 050 gms @1000x price. So his net profit is 50gm.
Now 1000gm is 1000x Rs
So, 50gms is 50x rs. [Apllied Unitary Method]
So his profit percentage is:
Profit Percentage Formula: {(Profit/CP)*100%}
So, Here profit is 50x;
CP is 1000x;
so putting the value in the formula we get, Profit Percentage is: (50x/1000x)*100% =(5000x/1000x)%=5%.
group wise work is use full and effectively
9999991 (6k+_1) form
Answer is 16
1,2,4,7,11,….
1+(1) =2
2+(2) =4
4+(3) =7
7+(4) =11
Therefore
11+(5) =16
let the total work to be done =1
so a+b+c=1 (say)
then a and b are supposed to do 7/11 th of work
so c= 1- (7/11)
c=4/11
therefore c gets (4/11)*550
=200 is the answer
Out of 800 cheques 100 are for data processing.
Out of 16000 cheques = (100/800)*16,000 = 2000 cheques
Total 60 trees
4 rows each with 15 trees
5 rows each with 12 trees
6 rows each with 10 trees
The number of ways of selecting a group of eight is
5 men and 3 women=5C5×6C3 =20
4 men and 4 women=5C4×6C4 =75
3 men and 5 women=5C3×6C5=60
2 men and 6 women=5C2×6C6=10
Thus the total possible cases is 20+75+60+10=165.
NCPQJG
3000(4x/100) + 5000(2x/100)=10
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
Product of two numbers = 1320
HCF = 6
LCM = x
Formula:
Product of two numbers =(HCF *LCM)
1320=(6*x)
x=1320/6
x=220
LCM Of the numbers is220
1min = 60 seconds
6 min=6*60=360seconds
4 sec=10
360sec=360*10 /4=900
21
Let water and milk be in x quantity
3x+2x=125
5x=125
x=25
Milk=3x=75litre
Water=2x=50litre
2x=50litre
4x=100litre
So 50 litre more should be added so that the ratio becomes 3:4
Assume there are 52 weeks in one year.
Since he supposed to have a new order for every two weeks, he
needs 52/2 = 26 orders to break the office record.
Now after 28 weeks,he has got only 28/2 -6 = 8 orders.
Hence,he needs 26-8 = 18 new orders in the remaining 24= 52-28 weeks to break the office record.
Compute 24 orders/18 weeks = 4/3 orders/week ,
we see that averagely he has a new order for
every 4/3 weeks in the remaining weeks to break the office record.