Let’s say, length of train = x metres
Speed at pole = Speed at platform
x/15 = 100+x / 25
5x = 300 + 3x
2x = 300
x = 150m
So, train is 150 metres long.
Collective performance
Postive attitude towards working
Shaping team player
Turning individuals into team players
c
Total distance to cover = 132 +110 = 242m
Speed = 72kn/hr = 20m/s
time = 242/20 = 12.1 sec.
The formula to find number of diagonals (D) given total number of vertices or sides (N) is
N * (N – 3)
D = ———–
2
Using the formula, we get
1325 * 2 = N * (N – 3)
N2 – 3N – 2650 = 0
Solving the quadratic equation, we get N = 53 or -50
It is obvious that answer is 53 as number of vertices can not be negative.
Alternatively, you can derive the formula as triange has 0 diagonals, quadrangel has 2, pentagon has 5, hexagon has 9 and so on……
Hence the series is 0, 0, 0, 2, 5, 9, 14, …….. (as diagram with 1,2 or 3 vertices will have 0 diagonals).
Using the series one can arrive to the formula given above.
Ratio is 3:2:1
Total=6
Reverse of ratio is 1/3:1/2:1/1
Portion of first part is=1/3*6=>2
Portion of second part is=1/2*6=>3
Portion of third part is 1*6=>6
∴So the new ratio is 2:3:6
So we consider the 2nd statement first. We can form an equation out of it.
14x-6=13y+3=9z+3
Using this, we can understand that the multiple of 14 and the multiple of 13 and 9 must have a difference of 9. The easiest way to ensure that is multiplying it by 9
14*9=126
13*9=117
If the 5th farmer gives 3 apples to the 4th farmer, they would have 123 and 120 apples respectively. However, we also know that the 2nd farmer has 117 apples (13*9=117, and this is a multiple of 9) if the 5th farmer gives 3 apples too the 2nd farmer, the 3rd, 4th and 5th farmers would have 120 apples each.
Now that we got 120, we should check if the first part of the question makes sense along with it. The equation would be
7a+1=11b-1=120
We know that 11*11=121 and 7*17=119. When we add 1 to 119 and subtract 1 from 121, we get 120 for each. In this way, all the farmers have 120 apples each.
Therefore, the 3rd farmer had a yield of 11 per tree and the 4th farmer had a yield of 9 per tree.
12
c
30 days of earning =300 rs
No of days he was absent = x
Equating the abv
300 – 10 x – 2 x = 216
After solving for x you will get 7days
(b) 16.66%
Earlier for ₹x we could purchase y gm of sugar.
Now we pay ₹1.2x for y gm of sugar
(As there was an increase in price so, x + 20%x = 1.2x)
At current rates for ₹x you can purchase y/1.2 gm of sugar
So the reduced consumption is y-(y/1.2)
Percentage change = (reduced consumption/ original consumption ) *100
That is (0.2/1.2) *100 = 16.66% (approx)
5 litre jug contains 4 litres of salt water solution
with 15% of salt, that means it has 4000*.15 = 600 ml salt
in it.
If 1.5 litres solution is spills out, remaining solution
is 2.5 litres, then the salf content is 2500*.15 = 375ml.
Now, the jug is filled to full capacity with water i.e.,
now the jug has 5 litre solution in it.
Now, the salt content is 375/5000 = 7.5%
30%
suppose the area is 100 and it was increased by 69%, then
the area is 169 which it indicates the side of the square
is 13.. which means 30% increase in its side.