Soldier have to move 0.75 miles to West and then 0.375 miles to South to reach the camp.
How:-
Firstly soldier moving 1 mile to East from camp and then 1/2 miles= 0.50 miles to North .
Then it is moving 1/4 miles =0.25 miles to west
And then 1/8 miles =0.125 miles to South
Now we just have to count the difference and minus the value of camp to East with the value of North to west = 1mile – 0.25miles(1/4) = 0.75 miles
Same case with north and south = 0.50 miles(1/2) – 0.125 miles(1/8) = 0.375 miles
Hence proves to return camp the soldier have to move 0.75 miles to west and 0.375 miles to south
es, of course, there are a lot of people who start their careers with small things but after a few years, they grow themselves and get into better places. All you have to do is learn the skills of your desired domain while working on the other part and then use that to get a job in your desired place.
For example, consider you are an engineer and worked in a firm where you worked as a sales executive but you want to work as an IT professional in any IT firm then while working as a sales executive you can try to learn some coding languages like C or Java and after getting a good command on that you can apply for a job of developer or any IT professional. The only disadvantage is that your sales experience will have nothing to contribute to your IT job so you’ll be hired and paid as a fresher only.
I hope this helps you.
length is 30 breadth is 12 and height is 12
——————————
1
.——————————
1 .
1 .
1 10 .
1
1 .
1
1
1 30 .
——————————-.
1
consider right angled triangle
so the distance= square root of (30*30+10*10)
Question does not clarify if its simple interest or compound interest
half and hour
c 50
36
(a) 29.12 (actual)
first year rate of paper (inflation rate) : 25 + 25 *
6.5/100 = 26.625
paper rate in first year is 1.5 % more . ..thr4
inflated cost in 1 yr = 26.625 + 1.5 / 100 * 26.625 =
27.024.
second year : 27.024 + 27.024 * 6.5 / 100 = 28.78
paper cost : 1.5 /100 * 28.78 + 28.78 = 29.12 ( approx..)
let the total work to be done =1
so a+b+c=1 (say)
then a and b are supposed to do 7/11 th of work
so c= 1- (7/11)
c=4/11
therefore c gets (4/11)*550
=200 is the answer
Correct option is C)
Let be students are consider as child
Let the age of child added later be x years.
average age of 12 children =20 years
∴ Total age of 12 children =20×12=240 years
After one more child is added-
Average of 13 children =20−1=19 years
Average age of 13 children =
13
sum of 12 children+x
19=
13
240+x
⇒240+x=247
⇒x=247−240=7 years
Hence the age of child added later is 7 years.
77
30