100/8=12-4
12/8=1-4
ans:144
Suppose that total 100 employees are in company….. out of that 35 are man and remaining 65 are women.
20% of man 35 = 20*35/100
40% of women = 40*65/100
total employees = 7+26 = 33 out of 100
so, Ans = 33 %
2, 6, 12, 20, 30, 42, 56, (…..)
Difference between 2 and 6 is = 4
Difference between 6 and 12 is = 6
Difference between 12 and 20 is = 8
Difference between 20 and 30 is = 10
Difference between 30 and 42 is = 12
Difference between 42 and 56 is = 14
So ne number will be with 16 Difference i .e 72
Therefore Answer will be 72
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
GIVEN: 2A(B+C)+AC-2C(A-B)
THEREFORE 2AB+2AC+AC-2AC+2BC
2AB+AC+2BC
2(AB+BC)+AC
LET b1=AB b2=BC b3=AC
STEP1: b1 = b1+b2
so b1 = AB+BC
THEREFORE
NOW: b1 = AB+BC b2 = BC b3 = AC
STEP 2: b3 = b1+b3
so b3 = AB+BC+AC
THEREFORE
NOW: b1 = AB+BC b2 = BC b3 = AB+BC+AC
STEP3:
NOW: b1 = b1+b3
so b1 = AB+BC+AB+BC+AC
=2(AB+BC)+ AC
AB BC AC
STEP1 AB+BC BC AC
STEP2 AC BC AB+BC+AC
STEP3 AB+BC+AB+BC+AC BC AB+BC+AC
i.e 2(AB+BC)+AC BC AB+BC+AC
Answer:270
Explanation: Formula is SI= P*R*T/100
Where P is principal amount
R is Rate
T is Time
So, SI= 500*6*9/100
i.e SI= 27000/100
SI= 270
yes
avg sal of 3 is $950
first person earns=$1150
second person earns=$650
let thirdperson =x
avg=(1150+650+x)/3
950*3=1800+x
x=2850-1800
x=$1050
1/2 Hr -> 80 Cheques
Per Hour -> 80 * 2 = 160
For 7 Hours -> 160 * 7 = 1120
For 7 1/2 Hour -> 1120 + 80 = 1200
clerk can process 1200 cheques in Sever & one half an hour day.
The Answer is 3
5c1 / 9c1