yea may be they are brothers only by father or by mother
That person’s struggle and dream to achieve something motivates the person.
let a = 9 * 9 * 9;
let b = 12 * 12 * 12;
let c = 15 * 15 * 15;
sum = a + b + c;
edge = Math.cbrt(sum);
console.log(edge);
72
(b) 330 is the amswer
as the no of toys are equall to no of students
18*18= 324
left out toys afetr distribution = 6
so 324+6= 330
10000
one-legged =5% of 10000=500
remaining=10000-500=9500
barefooted=9500/2=4750
remaining people= 9500-4750=4750
hence required number of shoes= 4750*2+500*1=100005% of 10000 = 500 one legged
9500 / 2 = 4750 bare foot
minium no of shoes = 4750*2 + 500*1 = 10000
A perfect square is a square number of a digit. eg 64 is a perfect number, a square of 8
Now digits AB9 is a square number of a number.
AB9 Can also be written as A multiply by B multiply by 9
Get the Square root of AB9
Assumption, A=1, B=1
1*1=1=A, 1*1=1=B Therefore,
Square root of A = A, B = B and 9=3
Therefore
An odd number is a number indivisible by 2.
for example 1,3,5,7…….
Therefore Squares A*B*9= AB9
Where a=1, b=1, 3 as digits.
Conclusion
A=1 is an odd number
419
Days taken by A to complete whole work= 140 days
Days taken by B to complete whole work= 105 days
A’s 1 day work= 1/140
B’s 1 day work= 1/105
On adding these together we get: 1/60 (1 day work by working together)
So, together they will be able to complete it in 60 days
Let the number of one rupee coins in the bag be x.
Number of 50 paise coins in the bag is 93 – x.
Total value of coins
[100x + 50(93 – x)]paise = 5600 paise
=> x = 74
ANS = 74
Perimeter of semi circular = πr+2r
Where r is radius , π = 22/7
πr+2r= 144 (given)
(22/7)r +2r = 144
22r+14r = 144*7 (multiply both sides by 7)
36r = 144*7
r= 144*7/36 = 28
radius =28 cm
Area =( 1/2)πr^2
Area=( 1/2 )*(22/7)*28*28
= 1232cm^2
Ans : area is 1232 cm^2
12
9
P’s one min work=1/18
Q’s one min work=1/24
P’s x min work+Q’s 12 min work = tank fully filled ( 1 )
x(1/18)+12(1/24)=1
x=9 min
1, 5, 14, 30, 50, 55, 91
C. 50
15
4) QEOKTWG