22, 33, 69, 99, 121, 279, 594
B. 279
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
time (dist covrd by husband) (dist covrd by wife)
0.5hr 20 miles 0 miles
1 hr 40 miles 25 miles
1.5 hr 60 miles 50 miles
2 hrs 80 miles 75 miles
2.5 hrs 100 miles 100 miles
Therefore wife catches up after 2.5 hrs..
The last person covered 120.71 meters.
It is given that the platoon and the last person moved with
uniform speed. Also, they both moved for the identical
amount of time. Hence, the ratio of the distance they
covered – while person moving forward and backword – are
equal.
Let’s assume that when the last person reached the first
person, the platoon moved X meters forward.
Thus, while moving forward the last person moved (50+X)
meters whereas the platoon moved X meters.
Similarly, while moving back the last person moved [50-(50-
X)] X meters whereas the platoon moved (50-X) meters.
Now, as the ratios are equal,
(50+X)/X = X/(50-X)
(50+X)*(50-X) = X*X
Solving, X=35.355 meters
Thus, total distance covered by the last person
= (50+X) + X
= 2*X + 50
= 2*(35.355) + 50
= 120.71 meters
Note that at first glance, one might think that the total
distance covered by the last person is 100 meters, as he
ran the total lenght of the platoon (50 meters) twice.
TRUE, but that’s the relative distance covered by the last
person i.e. assuming that the platoon is stationary.
$57.30
Green bricks
22
divide 100 by 7, and you get 14.28. (Obviously you aren’t talking about decimals here) and so 14 numbers can be divisible by 7 up to 100.
The answer is 14.
D = 180m
S = 42 – 6 = 36 * 5/18 = 10
T = D/S = 180/10
T = 18s
Let the revolutins made by bigger wheel is: x
then revolution by smaller wheel will be: x+10
Now, the distance covered by both wheels will be same.
So,
7(x+10)=9x
7x+70=9x
70=2x
35=x
so distance travelled=9*35=315
or 7*45=315
7, 8, 18, 57, 228, 1165, 6996
Ans : 228
7
(7*1)+1=8
(8*2)+2=18
(18*3)+3=57
(57*4)+4=232 [ given 228 ] odd
(232*5)+5=1165
(1165*6)+6=6996
9
9 its just like popcorn box in cineme everyone take large leaving medium
aside
Actually
carrots=> $12
celery => $3
1 1 2+4
2 2 1+4
3 1+2 4
4 4 1+2
5 4+1 2
6 4+2 1
7 4+2+1 0
i am looking for a cyber security expert job
9936
(b) 330 is the amswer
as the no of toys are equall to no of students
18*18= 324
left out toys afetr distribution = 6
so 324+6= 330