#1: N = 1, f(N) = 1
#2: N = 199981, f(N) = 199981
#3: N = 199982, f(N) = 199982
#4: N = 199983, f(N) = 199983
#5: N = 199984, f(N) = 199984
#6: N = 199985, f(N) = 199985
#7: N = 199986, f(N) = 199986
#8: N = 199987, f(N) = 199987
#9: N = 199988, f(N) = 199988
#10: N = 199989, f(N) = 199989
#11: N = 199990, f(N) = 199990
#12: N = 200000, f(N) = 200000
#13: N = 200001, f(N) = 200001
#14: N = 1599981, f(N) = 1599981
#15: N = 1599982, f(N) = 1599982
6561 → 6560/2 [-1]
3280
1640
820
410
205 [+1] =206
103 → [-1] = 102
51 [+1] = 52
26
13 [-1] = 12
6
3 [+1] 4
2
1
The probability that no one opens the door would be
0.5×0.5×0.5×0.5= 0.0625
So, the probability that atleast one opens the door is 1-0.0625= 0.9375
1:2
47.5
Total distance to cover = 132 +110 = 242m
Speed = 72kn/hr = 20m/s
time = 242/20 = 12.1 sec.
Let the total rotations be x:
So the distance covered by both the wheels will be same,
9 * x = 7 * (x + 10)
x = 35 rotations
distance travelled = 9 * 35 = 7 * (35 + 10) = 315 feet
24 Kmp/h
Given:
In a group of 15 students,
7 have studied Latin,
8 have studied Greek,
3 have not studied either.
To find:
The number of students who studied both Latin and Greek.
Solution:
In a group of 15 students, have studied Latin, 8 have studied Greek, 3 have not studied either.
Therefore,
n(A∪B) = 15 – 3
n(A∪B) = 12
7 have studied Latin,
n(A) = 7
8 have studied Greek,
n(B) = 8
n(A∩B) is the number of students who studied both Latin and Greek.
n(A∩B) = n(A) + n(B) – n(A∪B)
n(A∩B) = 7 + 8 – 12
n(A∩B) = 15 – 12
n(A∩B) = 3
The number of students who studied both Latin and Greek is 3
Final answer:
3 of them studied both Latin and Greek.
Thus, the correct answer .3
Business Process Outsourcing, or BPO, refers to the process of contracting standard business functions to be handled by a party outside of the company.
BPO is the abbreviation for business process outsourcing, which refers to when companies outsource business processes to a third-party (external) company.
(b) 16.66%
Earlier for ₹x we could purchase y gm of sugar.
Now we pay ₹1.2x for y gm of sugar
(As there was an increase in price so, x + 20%x = 1.2x)
At current rates for ₹x you can purchase y/1.2 gm of sugar
So the reduced consumption is y-(y/1.2)
Percentage change = (reduced consumption/ original consumption ) *100
That is (0.2/1.2) *100 = 16.66% (approx)
1/24S
X×x-x=272
X^2-x-272=0
(X-16) or (x-17)
X=16 or x=17
17^2-17=272
Answer Is 17
Rs.13.8677