Ques:- In what time will a railway train 60 m long moving at the rate of 36 kmph pass a telegraph post on its way?
Ques:- Consider a function which, for a given whole number n, returns the number of ones required when writing out all numbers between 0 and n. For example, f(13)=6. Notice that f(1)=1. What is the next largest n such that f(n)=n?
Recent Answer : Added by Admin On 2020-05-17 12:01:41:
#1: N = 1, f(N) = 1
#2: N = 199981, f(N) = 199981
#3: N = 199982, f(N) = 199982
#4: N = 199983, f(N) = 199983
#5: N = 199984, f(N) = 199984
#6: N = 199985, f(N) = 199985
#7: N = 199986, f(N) = 199986
#8: N = 199987, f(N) = 199987
#9: N = 199988, f(N) = 199988
#10: N = 199989, f(N) = 199989
#11: N = 199990, f(N) = 199990
#12: N = 200000, f(N) = 200000
#13: N = 200001, f(N) = 200001
#14: N = 1599981, f(N) = 1599981
#15: N = 1599982, f(N) = 1599982
Ques:- If you could remove any of the 50 states, which state would it be and why?
Ques:- Explain about your native place?
Ques:- At 6’o clock clock ticks 6 times. The time between first and last ticks was 30sec. How much time it takes at 12’o clock.
Recent Answer : Added by Admin On 2020-05-17 11:59:43:
66 seconds
Ques:- What do you worry about?
Ques:- One TR = ?kacl/hourOne US Gallon = ?liters
Ques:- For 2011 World Bank has projected India?s GDP growth at?
Ques:- In front of you are 10 bags, filled with marbles. The number of marbles in each bag differs, but all bags contain ten marbles or more. Nine of the ten bags only contain marbles of 10 grams each. One bag only contains marbles of 9 grams. In addition, you have a balance which can weigh in grams accurate, and you are allowed to use it only once (i.e. weigh a single time). How can you find out in one weighing, which bag contains the marbles of 9 grams?
Ques:- Personal Details, Professional Experience
Ques:- Tell me about a specific task you undertook, which was a challenge for you?
Ques:- Describe how you demonstrate your passion for technology outside the classroom ?
Ques:- A fly is there 1 feet below the ceiling right across a wall length is 30m at equal distance from both the ends. There is a spider 1 feet above floor right across the long wall equidistant from both the ends. If the width of the room is 12m and 12m, what distance is to be traveled by the spider to catch the fly, if it takes the shortest path
Recent Answer : Added by Mishy On 2022-03-09 16:36:29:
42m
Ques:- Currently, the age of a father is three times that of his son. 2.5 years from now, age of the father becomes 2.5 times that of the son. The age of son currently is?
Recent Answer : Added by Bhagirathi H On 2022-09-15 16:37:05:
Fathers before age=3*before sons age—-(1)
After 2.5 years..
Fathers before age+2.5 years =2.5*sons age—-(2)
Substitute (1) in (2),
3*sons before age+2.5 years=2.5*sons age
0.5*sons age=2.5 years
Sons before age=5years
So current age after 2.5 years,
Sons before age+2.5 =5+2.5=7.5 years
Ques:- Can u make 120 with 5 zero?
Recent Answer : Added by Admin On 2022-09-28 18:57:03:
(0! + 0! + 0! + 0! + 0!)! = 120
Here ‘!’ symbol is used for factorial.
And 0! = 1
= (0! + 0! + 0! + 0! + 0!)!
= (1 + 1 + 1 + 1 + 1)!
= 5!
= 120
Ques:- When do you think a team fails?
Ques:- In a shop price of Laptop which is marked at $1000 was discounted 20% for Christmas eve and further 30% discounted for New Year eve. What is the price of Laptop now?
Recent Answer : Added by Indhu On 2022-08-14 16:45:32:
$560
Ques:- If JOSEPH is coded as FKOALD, then GEORGE will be coded as
Ques:- The average of 10 numbers is 23. If each number is increased by 4, what will the new average be?
Recent Answer : Added by Rajeswari Suresh On 2021-10-10 19:03:42:
avg of 10nos.=23==>23*10=230
if each no increased by 4 ==> 4*10=40
then new avg is giveen by : 230+40=270
270/10=27
hence the new avg =27
Ques:- What is your project in Engineering?
Ques:- ninety customers of a discount store were asked about their purchases during the past month.20 said they had purchased books,45 had purchased film,38 had purchased jewellery,15 had purchased books and films,8 had purchased books and jewellery,6 had purchased film and jewellery,3 had purchased all the 3 articles.draw a venn diagram and answer the questions how many of these ppl had purchased a)books or films but not jewellery? b)books and film but not jewellery? c)jewellery but not books or films? d)at least one of the three articles? e)exactly one of the three articles?
Ques:- How will you weigh the weight of a car without using any weighing equipment or technology?
Ques:- Give an instance in your life in which you were faced with a problem and you tackled it successfully.
Ques:- Arun, Kamal and Vinay invested Rs.8000, Rs.4000 and Rs.8000 respectively in a business. Arun left after six months. If after eight months, there was a gain of Rs.4005, then what will be the share of Kamal?
A. Rs. 1780
B. Rs. 1602
C. Rs. 1335
D. Rs. 890
Recent Answer : Added by Muthu Mahesh On 2021-10-25 03:53:35:
Total inversement =20000
Arun and vinay =40% ,40%
Kamal =20%
8 month gain = 4005
Arun and vinay share of 6 months=1201.5
Kamal share of 6 month = 600.75
Now Arun left, then remaining 2 month’s profits =1001.25
In this case kamal have 33.3% and vinay have remaining percentage of 1001.25
33.3% of 1001.25 is 333.4
Now, total share of kamal is 600.75+333.4=934.16
Ques:- Why you prefer Hewlett Packard?
Ques:- The ratio of the present age of two brothers is 1:2 and 5 years back, the ratio was 1:3. What will be the ratio of their ages after 5 years?
Ques:- What I do special in my life rather than study
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
#1: N = 1, f(N) = 1
#2: N = 199981, f(N) = 199981
#3: N = 199982, f(N) = 199982
#4: N = 199983, f(N) = 199983
#5: N = 199984, f(N) = 199984
#6: N = 199985, f(N) = 199985
#7: N = 199986, f(N) = 199986
#8: N = 199987, f(N) = 199987
#9: N = 199988, f(N) = 199988
#10: N = 199989, f(N) = 199989
#11: N = 199990, f(N) = 199990
#12: N = 200000, f(N) = 200000
#13: N = 200001, f(N) = 200001
#14: N = 1599981, f(N) = 1599981
#15: N = 1599982, f(N) = 1599982