Ques:- Why you feel proud of your work?
Ques:- What is the company you are going to work for in USA?
Ques:- Company distributions
Ques:- Self details
Ques:- Two varieties of wheat – A and B costing Rs. 9 per kg and Rs. 15 per kg were mixed in the ratio 3 : 7. If 5 kg of the mixture is sold at 25% profit, find the profit made?
Ques:- (root 200) – (root 50) =?
Recent Answer :
: 5*(root2)
Ques:- A boatman goes 2 km against the current of the stream in 1 hour and goes 1 km along the current in 10 minutes. How long will it take to go 5 km in stationary water?
Recent Answer :
: Answers as expected
Ques:- Why you wish to join Tanishq and your aim.
Ques:- In india where ia a mosque with tangle tomb
Ques:- Write ten numbers from the least to the greatest which have a remainder 3 after dividing by seven. What is the series formed and what is the CD
Ques:- Why do you want to leave Genpact after spending good 4 years?
Ques:- Why do you want to do an MBA?
Ques:- Number Series 11,14,12,15,13,16,?
Recent Answer :
: 11 14
12 15
13 16
=======
14 17
the answers is 14
Ques:- Friday Dressing is a label of which Apparel Brand?
Ques:- In a company 3/5 of people know shorthand 1/4th know typing and 1/5 know both. What fraction of people do not know both?
Recent Answer :
: 4/5
Ques:- Psychic Window Technique
Ques:- Did you achieve it last year?
Ques:- What makes you angry?
Ques:- What should i say if anybody ask me to say about me which is not in my resume.
Ques:- The town of Paranda is located on Green Lake. The town of Akram is west of Paranda. Tokhada is east of Akram but west of Paranda. Kakran is east of Bopri but west of Tokhada and Akram. If they are all in the same district, which town is the farthest west?
Recent Answer :
: Bopri is farthest to the west followed by Kakran, Akram, Tokhada, and Paranda to the east.
Ques:- Tell something About Youself ?
Ques:- Tell me about your self (brief).
Ques:- Where are you working at present?
Ques:- 1,2,10,37,- find the blank number
Recent Answer :
: 1+0^3=1
1+1^3=2
2+2^3=10
10+3^3=37
37+4^3=101
101+5^3=226
1,2,10,37,101,226……..
Ques:- Find out the wrong number in each sequence:
16, 32, 64, 81, 100, 144, 190
16, 32, 64, 81, 100, 144, 190
A. 36
B. 81
C. 100
D. 190
Recent Answer :
: 36
Ques:- A and B combinely can do a work in 4 days. If A alone can do a piece of work 6 days. In how many days B alone can do?
Recent Answer :
: say the work is w and let no of days taken by b is ‘x’ which
we have to calculate
so work done by a in one day is w/6
work done by b in one day is w/x
a and b together can do work in 4 days ie=(w/6)+(w/x)=(w/4)
solving equation x=12
so no of days taken by b=12
Ques:- Find the odd man out:
2, 5, 10, 50, 500, 5000
2, 5, 10, 50, 500, 5000
A. (B) 5
B. (C) 10
C. (D) 5000
Recent Answer :
: 5*2=10
10*5=50
50*10=500
500*50=25000
So odd one is 5000
Ques:- To permit operations of private life insurance companies in India, Government of India revised the Insurance Regulatory and Development Authority (IRDA) Act in the year 1992 1983 2004 2001?
Ques:- The average salary of three employee is $950 per week. If one employee earns $1150 and other earns $650 rupees, how much will third be earn?
Recent Answer :
: avg sal of 3 is $950
first person earns=$1150
second person earns=$650
let thirdperson =x
avg=(1150+650+x)/3
950*3=1800+x
x=2850-1800
x=$1050
Ques:- What is a Show Stopper?
answer = 16.5Rs
A=3*9=27Rs
B=7*15=105Rs
132 R for 10 kg
therefore,
1kg amount = 132/10=13.2 so,
5kg mixture price = 13.2*5=66Rs
mixture will sell 25%profit then the price =66*(25/10)=33/2=16.5Rs