C)3
Very great things your doing
#1: N = 1, f(N) = 1
#2: N = 199981, f(N) = 199981
#3: N = 199982, f(N) = 199982
#4: N = 199983, f(N) = 199983
#5: N = 199984, f(N) = 199984
#6: N = 199985, f(N) = 199985
#7: N = 199986, f(N) = 199986
#8: N = 199987, f(N) = 199987
#9: N = 199988, f(N) = 199988
#10: N = 199989, f(N) = 199989
#11: N = 199990, f(N) = 199990
#12: N = 200000, f(N) = 200000
#13: N = 200001, f(N) = 200001
#14: N = 1599981, f(N) = 1599981
#15: N = 1599982, f(N) = 1599982
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%
22
RABBIT
(999)2-(998)2
=998001-996004
=1997
ANSWER is ==> 1
1st step : 0.5
2nd step : 0.5+0.05 = 0.55
3rd step : 0.55+0.10 = 0.65
4th step : 0.65+0.15 = 0.8
5th step : 0.80+0.20 = 1.00
Let A=5x,B=3x,C not given so consider C=x
In triangle total angle=180°
A+B+C=180°
5x+3x+x=180°
9x=180°
X=180°/9
X=20°
A=5(20)=100°
B=3(20)=60°
C=20°
Therefore A=100° is the largest angle
Ans: 100°
D. Vice President
avg of 10nos.=23==>23*10=230
if each no increased by 4 ==> 4*10=40
then new avg is giveen by : 230+40=270
270/10=27
hence the new avg =27
let x=speed
t=time taken when speed is x so…
xt=4/5x(t+40)
t=160 minutes
2 hr 40 minutes
A control using ActiveX technologies. An ActiveX control
can be automatically downloaded and executed by a Web
browser. ActiveX is not a programming language, but rather
a set of rules for how applications should share
information. Programmers can develop ActiveX controls in a
variety of languages, including C, C++, Visual Basic, and
Java.
required number =H.C.F of (73-25),(97-73) & (97-25)
=H.C.F of 48 , 24 and 72 = 4 (c)