16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
400
Actual price is RS.60 and (plus)he got profit of 10%. So 60+ 10%(60) = 66
9, 12, 11, 14, 13, (…..), 15
16
I am Srilaxmi. I born and bought-up in WARANGAL. My father Agriculture cum politician and my Mom homemaker. I blessed with three brothers and one sister. My elder brother was married and working as a TA in MPDO office at Warangal. My first younger brother was also married and working with Sushee Infra Pvt Ltd as a Asset Manager at Hyderabad. Younger brother and sister are into their studies. Coming to me I completed my MBA from ICFAI university in 2008 and worked as a Audit assistant in accounting firm for two years. I had actively participated in bank audits i.e. is in CBI (Concurrent audit) and SBI(Statutory audit) during my services. Later I pursued CS Executive and attempted for five times then I give up to clear my M.Com. At present I was studying postal studies of CS Executive programme. My hobbies are reading books and listening to music.
pass English =80%
fail=100-80=20%
pass Math = 70%
fail in Math=100-70=30%
fail in both=10%
total fail students= fail in Eng+fail in Math-common
= 20+30-10=40%
if 40% fail then 60% will pass
let total students=x
hence
60% 0f (total students)=144
60/100 of (x)= 144
x=(144×100)/60
X=240
total students=240
The ans is -20.
Solution:
A-1
B-2
C-3 D-4 …like wise till Z-26.
ELECTRICITY-5+12+5+3+20+18+9+3+9+20+25==129
GAS-7+1+9==27
ELECTRICITY-GAS=129-27-(Minus 2)=100
so
JACK-JILL=(10+1+3+11-(10+9+12+12)-(minus(2))==(-20)
30.5
(c)UW
4
Chi-ca-go
$57.30
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%