20000
cube root of 5 is 125 so 128 is nearer to 125 and hence 5+5+5=15 and the nearest answer amongst options is 17 so 17 is correct answer:) yipppy……..
answer = 16.5Rs
A=3*9=27Rs
B=7*15=105Rs
132 R for 10 kg
therefore,
1kg amount = 132/10=13.2 so,
5kg mixture price = 13.2*5=66Rs
mixture will sell 25%profit then the price =66*(25/10)=33/2=16.5Rs
4, 5, 15, 49, 201, 1011, 6073
Correct option is A)
2nd term =(1stterm×1+2)=(4×1+2)=6
3rd term =(2ndterm×2+3)=(6×2+3)=15
4th term =(3rdterm×3+4)=(15×3+4)=49
5th term =(4thterm×4+5)=(49×4+5)=201 and so on
∴5 is wrong.
R>P>Q>T
V>S>P
so the lightest is T.
2880, 480, 92, 24, 8, 4, 4
4×1 = 4
4×2=8
8×3=24
24×4= 96 (not 92)
96×5 =480
480×6= 2880
So answer is 92
Let the firt number be n,
The largest number will be n+1
Their sum
n+n+1=55
2n+1=55
2n=54
n=27
Largest number =27+1=28
Yes, technology give me better efficiency to my work. Just we have take a work piece of sheet metal to convert in product like is box, different size, where manually it’s complete on 3 to 4 days but with the help of technology I have done in 3 hours that’s I said the technology give better efficiency to my better work.
Let the age of the man be x
Then age of his son becomes (x−24)
2 years later from now,
Age of man will be = x+2
and age of his son will be =(x−24+2)=x−22
According to question,
2(x−22)=x+2
i.e., 2x−44=x+2
i.e., x=46
Therefore ,
Present age of man=46 years
And present age of his son =46−24=22 years
Suppose 1 person consumes 1 unit food daily.
So, for 24 days, 1600 person will consume 1600×24 units.
So total units of food available = 1600×24
Now total number of person =1200
So, total food will be consumed by 1200 person in (1600×24)/1200 = 32 days.
A & B one day work= 1/18 + 1/30= 8/90
As we know that number of work is 1
1÷8/90= 1*90/8= 90/8.
Since they say “ twice the amount of work
Then ,2*90/8= 22.5 days
RABBIT
28 Sec
So we consider the 2nd statement first. We can form an equation out of it.
14x-6=13y+3=9z+3
Using this, we can understand that the multiple of 14 and the multiple of 13 and 9 must have a difference of 9. The easiest way to ensure that is multiplying it by 9
14*9=126
13*9=117
If the 5th farmer gives 3 apples to the 4th farmer, they would have 123 and 120 apples respectively. However, we also know that the 2nd farmer has 117 apples (13*9=117, and this is a multiple of 9) if the 5th farmer gives 3 apples too the 2nd farmer, the 3rd, 4th and 5th farmers would have 120 apples each.
Now that we got 120, we should check if the first part of the question makes sense along with it. The equation would be
7a+1=11b-1=120
We know that 11*11=121 and 7*17=119. When we add 1 to 119 and subtract 1 from 121, we get 120 for each. In this way, all the farmers have 120 apples each.
Therefore, the 3rd farmer had a yield of 11 per tree and the 4th farmer had a yield of 9 per tree.
The probability that no one opens the door would be
0.5×0.5×0.5×0.5= 0.0625
So, the probability that atleast one opens the door is 1-0.0625= 0.9375
Because he is very short for his height he can press upto 18th floor button only