- Association for energy affordability, inc. General Aptitude Interview Questions
- Association for energy affordability, inc. Trainee Interview Questions
- Association for energy affordability, inc. Personal Questions round Interview Questions
- Association for energy affordability, inc. HR Interview Questions
- Association for energy affordability, inc. Lead Interview Questions
34000
Let\: the\: total\: price \: be\: Rs. X\: then,
B= 2x/7 & A= \left ( x-2 \right )/7
So, A:B = 5x/7 : 2x/7 = 5 : 2
Let \: B’s \: capital\; be\: Rs.Y\: then\: \left ( 16000\ast 8 \right )/4y= 5/2
=> (16000\ast 8\ast 2)/(4\ast 5) = y
=> y = Rs. 12800
Length of train = 125Mtrs
Speed of man = 5Km/Hr
=(5*1000)/(1*3600)
=1.4M/s
Time taken for train to pass = 10s
Spd = D/T
Total Distance (Man distance+ Train Length)
#Distance covered by Man in 10s
D=Spd*T
= (1.4M/s*10s)
= 14Mtrs
#Train length = 125Mtrs
Total D = 14Mtrs + 125Mtrs
= 139Mtrs
Time taken = 10s
Sp = D/t
=139M/10s
=13.9M/s
Complete step-by-step answer:
Investment made by A for 1 year, IA=2000
Investment made by B for 2 year,
IB=2×3000IB=6000
Investment made by C for 2 year,
IC=2×4000IC=8000
The ratio of their investment is given by
IA:IB:IC=2000:6000:8000
To simplify the ratio divide it by 1000,
IA:IB:IC=2:6:8
Now again to simplify divide the ratio by 2,
IA:IB:IC=1:3:4
The total parts of this investment =1+3+4=8
A’s share in the investment is 1 out of the 8 parts; B’s share is 3 out of 8 while C’s share is 4.
Therefore, the profit share of A’s investment of Rs. 2000=18×3200=400.
b
Number of students behind Aruna in rank = (46 – 12) = 34. So, Arun is 35th from the last
995
Relative velocity of trains = 49kmph -25 kmph = 24kmph
=6.67m/s
Time taken to cross the first train = 10 sec
Length of the second train = Relative Velocity * Time taken
to cross the first Train = 6.67 *10 = 66.7 metres
In 3500 g rod contains 74% of silver = 3500 * 74/100 = 2590 g
Then 3500 g + 500 g of rod contains 84% of silver
Let x be the silver contained in 500 g of silver
(2590/3500 * 100) + (x/500 * 100) = 84
74 + x/5 = 84
(370 + x) /5 = 84
370 + x = 420
x = 50
Then the percentage of silver contained in 500 g of rod = 50/500 *100 =10%
1, 5, 14, 30, 50, 55, 91
C. 50
I am working institute
ANSWER is ==> 1
1st step : 0.5
2nd step : 0.5+0.05 = 0.55
3rd step : 0.55+0.10 = 0.65
4th step : 0.65+0.15 = 0.8
5th step : 0.80+0.20 = 1.00
1/5
b
CPNCBZ