- Action Behavior Centers - ABA Therapy for Autism General Aptitude Interview Questions
- Action Behavior Centers - ABA Therapy for Autism Trainee Interview Questions
- Action Behavior Centers - ABA Therapy for Autism Personal Questions round Interview Questions
- Action Behavior Centers - ABA Therapy for Autism HR Interview Questions
- Action Behavior Centers - ABA Therapy for Autism Lead Interview Questions
4
6,36
The last number should be 0.
and the rest of the number to be divisible by 8. The x should be 6
So, sum is 6.
The hour hand advances between individual numbers as the minute hand makes a full path around the hour. The hour hand was pointing directly at 3 at 3:00, but at 3:15 it has advanced 1/4 of the way between 3 and 4. The number of degrees between numbers 30 (because 360/12). That gives you 30/4 = 7.5. The number of degrees between the two hands is 7.5 degrees.
D
10*(root 2)
The rational number that does not have a reciprocal 0 because reciprocal of 0 is undefined.
Answer: 4200
Explanation:
15:25 => 3:5
9600*10/100 = 960
9600 – 960 = 8640
8640*3/8 = 3240 + 960
= 4200
Let the number of males be given the name M.
Let the number of females be given the name F.
If 15 females are absent, then M will be twice that of
present females.
This means that M = 2 * (F – 15)
M = 2 * F – 30.
or 2 * F – M = 30.
Now if in addition to the 15 females being absent, we also
have 45 males being absent,
then this gives the equation,
(F – 15) = 5 * (M – 45)
which simplifies to
F – 15 = 5 * M – 225
5 * M – F = 210
Pulling the equations together, we get
5 * M – F = 210
-M + 2 * F = 30
Multiply the first equation by 2, and keep the second
equation as is.
10 * M – 2 * F = 420
– M + 2 * F = 30
Add the equations.
9 * M = 450
M = 50
Verify answer.
Calculate F
from – M + 2 * F = 30
-50 + 2 * F = 30
2 * F = 30 + 50
F = 40.
If 15 females are absent, then number of males will be twice
that of females.
40 – 15 = 25.
50 = 2 * 25. Confirmed.
If also 45 males were absent, then female strength would be
5 times that of males.
Female strength is 25 due to the 15 females being absent.
50 – 45 = 5.
25 = 5 * 5. Confirmed.
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
Second
13. 253, 136, 352, 460, 324, 631, 244
324
the sum of all = 10
Accept
324 = 3+2+4 =/=10 (NOT EQUAL TO 10)
x,y sides of rectangle
area=xy
increased by 100% =double length
hence
new area=4xy
increased area=4xy-xy=3xy
percentage of area will be increased
by 300%
cut a sphere in all 3 axis with center point as common point
of all axis.
u would be getting 2 lines and an arc
in other words
sphere is cut into 3 cuts in x,y,z directions
it is only similar
Complete step-by-step answer:
Investment made by A for 1 year, IA=2000
Investment made by B for 2 year,
IB=2×3000IB=6000
Investment made by C for 2 year,
IC=2×4000IC=8000
The ratio of their investment is given by
IA:IB:IC=2000:6000:8000
To simplify the ratio divide it by 1000,
IA:IB:IC=2:6:8
Now again to simplify divide the ratio by 2,
IA:IB:IC=1:3:4
The total parts of this investment =1+3+4=8
A’s share in the investment is 1 out of the 8 parts; B’s share is 3 out of 8 while C’s share is 4.
Therefore, the profit share of A’s investment of Rs. 2000=18×3200=400.
Answer: 8:10, 7:10
Explanation:
The bus b1, which started at P, reached S at 10:40, passing through the intermediary cities Q and R.
The time taken to travel from P to S
= 3 * 40 + 2 * 15 = 150minute
(journey)+(stoppage) = 2 hrs 30 minutes.
Hence, b1 started at 10:40 – 2:30 = 8:10 at P.
b2 reached Q, starting at U, through the city T, S and R.
The time taken by it to reach S = 4 * 40 + 3 * 15 = 205 minutes = 3 hr 25 minutes.
Hence, b2 started at, 10:35 – 3:25 = 7:10, at U.