Ans = 8
Use simple box method
[1][2][2][2]= 1x2x2x2 =8
Logic >
once place have 2 number (2,6)
Tens place have also 2 number (7,3)
So that number is divisible by 4
Now, 2 numbers fixed at once and tens place left 2 numbers which is choice at hundredth place
Now 3 number fix left 1 number which is placed at thousands place
Total number form is 4×4 = 16
But divisible by 4 is 1x2x2x2 =8
1km is equal to 1000 meter
Therefore 225 meter is how many km
Then we have to cross multiply
1km – 1000 meter
? – 225 meter
0.225 km
Then we have to apply formula
Speed = Distance/Time
Speed = 0.225/12 sec
= 0.01875×3600sec
= 67.5
Therefore speed of train is = 67.5
1/2 Hr -> 80 Cheques
Per Hour -> 80 * 2 = 160
For 7 Hours -> 160 * 7 = 1120
For 7 1/2 Hour -> 1120 + 80 = 1200
clerk can process 1200 cheques in Sever & one half an hour day.
the pool will be half full at the 19th day .so that it doubles on the 20th day and becomes full
450÷100×30=135
450-135=315
Ans: 315
x+8y=20, x=-3y
(-3y)+8y=20
5y=20
y=4
The answer for y is 4
the answer is 45 km/h
Define x:
Let the total distance be x.
Find the time needed in terms of x for speed at 30 km/h:
Find the time needed in term of x for 40 km./h:
Find the difference in time:
Solve x:
Find the total time needed to for the whole journey:
Given that he was 40 mins late:
Find the minimum speed needed:
Answer: The minimum speed is 45 km/h
Ans. 175
Relative speed in m/s=40-22=18X5/18=5m/s
Total distance=125+x m
T=1min=60 s
D=sXt
125+x=5X60
x=175
yea may be they are brothers only by father or by mother
16
Let the money borrowed by Nitin=Rs.P
According to the question,
(P×6×3)/100+(P×9×5)/100+(P×13×3)/100=Rs.8160
ans=8000
15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12576
The series is 15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12576
1) (15*1) + 1 = 16
2) (16*1) + 2 = 34
3) (34*3) + 3 = 105
4) (105*4) + 4 = 424
5) (424*5) + 5 = 2125
Clearly, they gave 2124 instead of 2125, so it is the wrong number in the series.
5/55*100=9.09% defective eggs
12*336/84=48
Ans :15
X be a present age of mudit
After 18 year age of mudit is X+18
4 year ago age was X-4
As per question,
X+18=3(X-4)
X+18=3X-12
3X-X=18+12
2X=30
X=15
c=a/b
c=a-1
=>b=a/c
=>b=a/a-1
In a cube all the diagonal and sides are equal, we can go diagonally.
d