Find best Interview questions and answer for Manchester university nhs foundation trust Job. Some people added Manchester university nhs foundation trust interview Questions in our Website. Check now and Prepare for your job interview. Interview questions are useful to attend job interviews and get shortlisted for job position. Find best Manchester university nhs foundation trust Interview Questions and Answers for Freshers and experienced. These questions can surely help in preparing for Manchester university nhs foundation trust interview or job.
This page contains the most recently asked technical questions and answers in the Manchester university nhs foundation trust.
All of the questions listed below were collected by students recently placed at Manchester university nhs foundation trust.
- General Aptitude Interview Questions of Manchester university nhs foundation trust
- Trainee Interview Questions of Manchester university nhs foundation trust
- Personal Questions round Interview Questions of Manchester university nhs foundation trust
- HR Interview Questions of Manchester university nhs foundation trust
- Lead Interview Questions of Manchester university nhs foundation trust
let no. of boys not participating be x
then the no. of girls not participating = x+5
no. of boys : girls participating = 3:2
given no.of boys participating = 15
therefore, the ratio is now 15:y(say)
then 3:2 = 15 : x
on solving 3/2 =15/y ie.., 3y =30 we get y =10
hence no. of girls participating =10
therefore total no of students paricipating = 15+10=25
total no of students in class =60 given
hence no. of students not participating = 60-25=35
therefore x+(x+5)=35
2x=30
x=15
therfore no of girls not participating =15+5=20
therefore total no of girls in class = no of girls
participating + no of girls not participating
=10+20
=30 is the answer
madras
17
Reduction of 40% or 4/10th in price of bananas will lead to an increase of 4/(10 – 4) = 2/3rd part in quantity if expenditure is constant.
If original quantity is q, then :
2q/3 = 64
=> q = 64 x 3/2 = 96 = 8 dozens.
=> Original price per dozen = 40/8 = Rs 5
C is grand child of A
question is incomplete