Find best Interview questions and answer for Ivr technology group Job. Some people added Ivr technology group interview Questions in our Website. Check now and Prepare for your job interview. Interview questions are useful to attend job interviews and get shortlisted for job position. Find best Ivr technology group Interview Questions and Answers for Freshers and experienced. These questions can surely help in preparing for Ivr technology group interview or job.
This page contains the most recently asked technical questions and answers in the Ivr technology group.
All of the questions listed below were collected by students recently placed at Ivr technology group.
390
cost price(c.p) of one fruit = 24/16
(c.p) = Rs 1.50
selling price(s.p) of one fruit = 18/8
(s.p) =Rs 2.25
profit for one fruit = 2.25 – 1.50 = 0.75
profit
profit % = ———– * 100
cost price
0.75
= ——- * 100
1.50
= 50%
D
Assume there are 52 weeks in one year.
Since he supposed to have a new order for every two weeks, he
needs 52/2 = 26 orders to break the office record.
Now after 28 weeks,he has got only 28/2 -6 = 8 orders.
Hence,he needs 26-8 = 18 new orders in the remaining 24= 52-28 weeks to break the office record.
Compute 24 orders/18 weeks = 4/3 orders/week ,
we see that averagely he has a new order for
every 4/3 weeks in the remaining weeks to break the office record.
a = 2
d = 5 – 2 = 3
Then 12th term is :
This in arithmetic progression
L = a + (12 – 1) d
L = 2 + 11 * 3
L = 2 + 33 = 35
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%
Answer :sister- in- law
explanation: y is the daughter of x’s brothers wife’s father-in-law = y is the daughter of x’s brother’s wife’s father = y is the wife of x’s brother = y is x’s sister-in-law
516 tones
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
Since the total train length passed the tunnel so the distance would be the length of train added to the tunnel legth
D=150+300=450 mt.
speed = distance/time
speed = 450/(40.5/3600)
speed =40,000 mt/sec