X×x-x=272
X^2-x-272=0
(X-16) or (x-17)
X=16 or x=17
17^2-17=272
Answer Is 17
A
– While the train is moving, the jogger will also be running in the same direction.
– for the head(engine) of the train to get to the current position of the jogger 240m away, it will take:
45km/hr => 12.5m/s => 240/12.5 = 19.2 seconds.
– But in the same period of time, the jogger will still be running and will have moved to a new location by: 9km/hr => 2.5m/s => 2.5 * 19.2 = 48m
To get to the new location at the speed of 12.5m/s will take the train:
48/12.5 = 3.84sec
In this additional time, the jogger will move forward by:
3.84 * 2.5 = 9.6m
at a speed of 12.5m/s, it will take the train less than a second to cover the additional 9.6m
If we add the distance the jogger will cover in 1 second to 9.6, it is still less than what the train can cover per second. let us see (9.6 + 2.5 = 12.1)
Therefore, the head of the train will pass the runner at approximately: 19.2 + 3.84 + 1 => 24.04 seconds.
For the train to completely pass the runner, it will need its whole length of 120m to be in front of the runner.
This will take an additional (9.6 + 2) seconds.
Therefore for the length of the train to be ahead of the runner it will take approx. 35.65 (24.04 + 9.6 + 2) seconds
The answer is A)
y1 = 62 Rs/kg
y2 = 72 Rs/kg
y = 64.5 Rs/kg
y2 – y1 = 10 Rs/kg
The distance between the y and y1 is
y – y1 = 64.5 – 62 = 2.5
x1 = (y – y1)/(y2 – y1) = 2.5/10 = 0.25
x2 = 1 – x1 = 1 – 0.25 = 0.75
The target price is calculated by the lever method.
x1 * y2 + x2 * y1 = 0.25 * 72 + 0.75 * 62.5 = 64.5
The ratio is of y1 to y2 is
0.75 : 0.25
Divide by both by 0.25
3 : 1
24*4= x(x+4)
solve this
answer is x=8
X+4= 12
7, 8, 18, 57, 228, 1165, 6996
Ans : 228
7
(7*1)+1=8
(8*2)+2=18
(18*3)+3=57
(57*4)+4=232 [ given 228 ] odd
(232*5)+5=1165
(1165*6)+6=6996
Example 1:
Assign, A=20, B=10, C=5, D=5(Because C is equal to D as
given), E=1.
A/B = 20/10 = 2. So A/B = 2
A/C = 20/5 = 4. So A/C = 4
A/E = 20/1 = 20. So A/E = 20
Therefore “A/E is Greatest”
Example 2:
Assign, A=100, B=50, C=20, D=20(Because C is equal to D as
given), E=10.
A/B = 100/50 = 2. So A/B = 2
A/C = 100/20 = 5. So A/C = 5
A/E = 100/10 = 10. So A/E = 10
Therefore “A/E is Greatest”
190 sec
Tuesday
1.26