Efftronics Systems is a leading provider of innovative solutions in the field of electronics and communications, dedicated to delivering cutting-edge products and services that drive efficiency, productivity, and growth for businesses across various industries. With a focus on quality, reliability, and customer satisfaction, Efftronics Systems offers a comprehensive portfolio of solutions tailored to meet the unique needs of each client.
At Efftronics Systems, we leverage our expertise in electronics, communications, and software development to develop custom solutions that address the complex challenges faced by businesses today. From IoT-enabled devices and network management solutions to transportation systems and smart city initiatives, we provide end-to-end solutions that empower organizations to succeed in today's digital world.
One of the key strengths of Efftronics Systems lies in our commitment to innovation and continuous improvement. We invest heavily in research and development to stay at the forefront of technological advancements and industry best practices, ensuring that our solutions are always at the cutting edge of innovation.
D also increases
D & T are directly proportional
20 %
16 chapatis* 6 Rs= 96
5 plates of rice * 45 Rs = 225
7 plates of mixed vegetable * 70 Rs = 490
6 ice-cream * ??
The amount that Alok paid the cashier was Rs.961
96+225+490 = 811
961-811= 150
150/6 = 25
The cost of each ice-cream cup is 25 .Rs
A rude person who doesn’t respect me
Answer: 3121 gold coins
Let total no of coins be M
Let the disbursement D to each son:
D1 = 1 + (M – 1)/5 = (M + 4)/5
D2 = 1 + ( M – D1 -1)/5 = (D1) * 4/5
D3= (D2) * 4/5
D4= (D3) * 4/5
D5= (D4) * 4/5
Total disbursements to sons=
= ∑D= (M+4)*1/5[ 1+4/5+(4/5)(4/5)+ (4/5)(4/5)(4/5)+(4/5)(4/5)(4/5)(4/5) ]
= (2101/3125)*(M+4)
Thus balance left for daughters =M-{(2101/3125)*(M+4)}
=(1024M-8404)/3125
This balance should be a positive integer ( assuming M and all disbursements are full coins )
Thus 1024M-8404 should be a multiple of 3125….so….
1024M – 8404 = N*3125 where N is an integer
Using Python code:
n=int(input(“Enter num n: “))
X=int()
a=int()
a=0
X=’ ‘
for a in range(0,n+1):
a=a+1
X= (3125*a + 8404)/1024
if (3125*a + 8404)% 1024== 0:
print(X,a)
Enter num n: 10000
3121.0 1020
6246.0 2044
9371.0 3068
12496.0 4092
15621.0 5116
18746.0 6140
21871.0 7164
24996.0 8188
28121.0 9212
We get minimum value of N = 1021 and M = 3121 gold coins
it is based on the right shift operation on the perticular digit
C
Circular Track sis of 11 km
Speed of Mens are
4 , 5.5 , 8 km/hr
Time at Which they are at starting Points again
11/4 , 11/5 , 11/8
11/4 , 2.2 , 11/8
We need to find LCM of these
to find at what time they Meet again at starting point
LCM 11 * 2 = 22
After 22 Hrs they will meet at starting point
d / (x+1/2) = 4/5 * t
and d / (x-1/2) = 5/2 + t
solving we get d = 15.
B
(34/17)*3+34
1440 * 3/4 = 1080
1080 / 30 = 36
1440 * 1/4 = 360
360 / 24 = 15
36 * 2 + 15 * 1 = 87
16, 28, 36
speed of the train respect to man
= (63 – 3) km/hr
= 60 km/hr
= 60 * 1000 / 3600 m/sec
= 50/3 m/sec
time
= distance/speed
= 500 * 3/ 50
= 30 sec
7:3
Reduction of 40% or 4/10th in price of bananas will lead to an increase of 4/(10 – 4) = 2/3rd part in quantity if expenditure is constant.
If original quantity is q, then :
2q/3 = 64
=> q = 64 x 3/2 = 96 = 8 dozens.
=> Original price per dozen = 40/8 = Rs 5